İMPLANT


İmplant eksik olan bir veya birkaç dişin işlev ve estetiğini iade etmek için çene kemikleri içinde açılan yuvaya yerleştirilen genellikle titanyum esaslı vidadır.

İmplantın Avantajları

  • İmplant destekli tam protezlerde tutuculuğu arttırır.
  • Diş eksikliğinde komşu dişlere dokunulmadan eksiklik giderilir.
  • Geleneksel protezlere göre daha iyi çiğneme ve konuşma fonksiyonlarını sağlar.
  • Biyo uyumludur ve doğal görüntüyü bozmaz.

Dental İmplantların Uygulanma Yaşı Kaçtır?

Kemiğin gelişim durumuna bağlı olarak implantın uygulanmaya başlama yaşı kadınlarda genellikle 16 yaş sonrası erkeklerde 18 yaştır.

Kemik gelişimine ve durumuna bağlı olarak alt limit değişkenlik gösterebilir ancak tedavi uygulama yaşı açısından üst bir limit yoktur.

Yaş ilerlemesi ve kemik erimesine bağlı implant uygulaması açısından ek tedavilere ihtiyaç duyulabilir.Ek tedaviler ihtimalini en aza indirmek açısından mümkün olan en erken dönemde implant tedavisinin uygulanmasında fayda vardır.

İmplant Tedavi Süreci Nasıl İlerler ?

  • Hastamızın ilk muayenesinde ,klinik ve panoramik röntgen incelemeler sonucunda değerlendirmeler yapılır.
  • Uygun koşullar dahilinde hastaya uygun diş protezleri tasarlanır.Protezlere uygun olacak şekilde implant sayıları belirlenir.
  • Tedavi süreçleri, hastanın durumuna, kemik kalitesine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.
  • Bazı durumlarda implant ile aynı gün protez aşamasına geçilebilir.

İmplantlar Güvenli Midir?

Titanyum esaslı olan implantlar biyouyumlu olmaları sebebiyle alerjik bir reaksiyona sebep olmaz. Bu sayede güvenle kullanılabilirler. İyi bir ağız bakımı ile yıllarca kullanılabilirler.

All on 4 ve All on 6 Tekniği

All on 4 ve 6 tekniği hastaya minimum implant uygulaması ile sabit protez yapma tekniğidir. Bir diğer avantaj ise geçici protezler işlem günü hastaya uygulanabilmekte ve bu sayede estetik kaygıların önüne geçilmektedir.

Sinüs Lifting

Üst çenede, arka bölgedeki dişlerin kaybı ile zamanla dişi çevreleyen kemik dokusunda kayıp meydana gelebilir. Bu bölgeye komşu olan sinüs boşluklarında sarkma meydana gelebilir. İdeal bir implant tedavisi yapılabilmesi için sinüs tabanında meydana gelen kaybın bu bölgedeki kemik dokusunu yükselterek tedavi edilmesi olayıdır. Sinüs yükseltme ve kemik tozu uygulaması sonrasında implant için yeterli kemik seviyesine sahip olunmakta ve implantlar yerleştirilerek sabit protezler ile eksiklikler giderilmektedir.

Kemik tozu uygulamaları

Kemik kaybı çeşitli tedavilerin ideal bir şekilde gerçekleştirilebilmesini güçleştirirken bazı fonksiyonlarda ve estetik görünümde de kayıplara neden olur. Bu kayıpların giderilmesi için kemik greftleri kullanılır. Bu sayede kaybedilen doku geri kazandırılır. Sonrasında implant uygulaması ile sabit protezler yerleştirilir.


Right Menu IconRight Menu Icon